Historia

Wspólnota Anglikańska św. Pawła w Krakowie – St Pauls’ Anglican Community in Cracow – jest miejscem w którym przez tradycję anglikańską w modlitwie w studiowaniu Pisma Świętego i pomocy bliźnim staramy się odnajdywać Boga. Każdy jest tu mile widziany, każdy znajdzie tu miejsce dla budowania swej wiary, miejsce pełne akceptacji i szacunku.

13663360_10208802747697356_568932977_o
ks. dr Wiktor Buksbazen

Wspólnota powstała w latach dwudziestych XXw jako część działającej w Polsce Misji Barbikańskiej, której celem był ewangelizacja Żydów. Jej pierwszym pastorem, od roku 1934 był ks. dr Wiktor Buksbazen a jego współpracownikiem świeckim był Jakub Berkowicz. Wojna przerwała działalność Kościoła w Krakowie i w całej Polsce. Większość księży i pracowników była pochodzenia żydowskiego i bądź zginęła w hitlerowskich obozach śmierci – jak dyrektor Misji ks. Piotr Gorodiszcz, bądź

port-nabo
ks. prof. Konrad Rudnicki

uciekła z kraju -jak ks. Buksbazen. Po latach przerwy w działalności, Wspólnota została odbudowana w latach 2012-2013 dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu wielu ludzi. Aż do swej śmierci 12 Listopada 2013 roku jej misję modlitwą i pracą wspierał ks. prof. Konrad Rudnicki. Od początku jej odnowionej działalności w Krakowie aż do dziś duszpasterzem Wspólnoty jest Dominik Chmielewski.

Wspólnota pw św. Pawła jest częścią Kapelanii Polskiej Kościoła Anglii. Kapelania wchodzi w skład Archidiakonii Wschodniej Diecezji Europy Kościoła Anglii.

Nabożeństwa odbywają się w co drugą sobotę o godz. 17:00 przy ul. św. Filipa 23 (pierwsze piętro)